Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego - Oddział w Cieszynie

30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego - Oddział w Cieszynie

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii - wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.

Licznie przybyłych gości, samorządowców i członków cieszyńskiego Oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego przywitała Prezes Maria Gawlas. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Konsulat Republiki Austrii w Katowicach. Konsul Mirosław Bienioszek, wręczył Prezes cieszyńskiego Oddziału list gratulacyjny, który odczytał podczas wczorajszego (18.01) koncertu. Zaproponował również cieszyńskim samorządowcom, aby tego typu wydarzenia organizowano częściej.

Mam propozycję do Pana Burmistrza i Pana Starosty, aby tego typu spotkania w powiązaniu z państwem austriackim odbywały się cyklicznie, może raz w roku w ramach dni Austrii? Mogą to być nie tylko spotkania, ale również wystawy, wyjazdy itd. – mówił Konsul Honorowy Mirosław Bienioszek.

Głos zabrał również Sekretarz Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Austriackiego Stanisław Szumski. Sekretarz przedstawił strukturę Towarzystwa oraz jego działalność.

Cieszyński Oddział obchodzi swoją 30-tkę. Natomiast całe Towarzystwo w tym roku będzie świętować 59. rocznicę powstania. Towarzystwo Polsko-Austriackie było jednym z pierwszych tego typu towarzystw, które powstały po wojnie w Polsce. Jesteśmy organizacją społeczną. Mamy paręnaście oddziałów w Polsce. Skupiamy około 900 członków. Przybywa nam nowych oddziałów. W ubiegłym roku powstały cztery nowe – w Zamościu, Łodzi i dwa na Dolnym Śląsku. Robimy różne rzeczy. Począwszy od wyjazdów do Austrii, po organizację Dni Austrii, seminaria naukowe itd. – opowiadał Szumski.

Po części oficjalnej przyszedł czas na muzykę nieznanego cieszyniaka Viktora Ullmanna. Jego biografię pokrótce przedstawiła Grażyna Durlow z PSM w Cieszynie.

Tym najważniejszym powodem dla którego tutaj jesteśmy, jest człowiek absolutnie niezwykły Viktor Ullmann. Myślę, że to taka postać, której stale jeszcze nie znamy, jego muzyka w Polsce nie jest, aż tak często wykonywana, a tym samym doceniana. Jednak na zachodzie to kompozytor, który cieszy się bardzo wielkim uznaniem. Myślę, że my Cieszyniacy jesteśmy winni Ullmannowi pamięć o nim, znajomość jego muzyki i przywracanie jego dzieła, nam współczesnym. Był człowiekiem absolutnie wyjątkowym – podkreślała Durlow.

O oprawę muzyczną spotkania zadbali: Michał Janicki – baryton oraz Lech Napierała - pianista.

Źródło: http://telewizja.ox.pl/wideo,39779,z-austriackim-przytupem.html

Autor zdjęć: Renata Karpińska, Kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie