Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

„Österreich in meinen Augen” / „Austria w moich oczach - Finał

„Österreich in meinen Augen” / „Austria w moich oczach  - Finał

W dniu 27 maja br. w siedzibie Szkolnego Centrum Turystyki Austrii –Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie miał miejsce finał pierwszej edycji Regionalnego Konkursu „Austria w moich oczach” / „Österreich in meinen Augen”.  

http://www.tvorion.pl/austria-w-moich-oczach-w-ekonomiku/ 

Konkurs objęty był Patronatem Honorowym Konsulatu Honorowego Republiki Austrii w Katowicach oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Warszawie.

Na Konkurs wpłynęło 65 prac uczennic i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu śląskiego oraz małopolskiego: z Mysłowic, Olkusza, Lublińca, Woźnik, Koziegłów, a także z Częstochowy.  

W gronie laureatów znalazło się 26 osób, które uhonorowane zostały nagrodami ufundowanymi przez: Referat ds Europy i Międzynarodowych przy Urzędzie Rządu Krajowego Styrii w Grazu, Narodowe Biuro Promocji Austrii - austria.info - w Warszawie, Zarząd Główny Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Warszawie oraz Zarząd Oddziału TPA w Częstochowie.

Austria w oczach uczestniczek i uczestników Konkursu wygląda wspaniale.W pracach plastycznych zauważone zostały nie tylko miejsca znane i lubiane z wyjazdów turystycznych, ale także wiele mniej uczęszczanych urokliwych zakątków tego alpejskiego kraju.  Swoją wyjątkowością zachwyciły jurorów także prace multimedialne, albumy fotograficzne, a także krótkie formy literackie w języku niemieckim.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:

  • pan Mirosław Bienioszek - Konsul Honorowy Republiki Austrii  w Katowicach,
  • pan Ryszard Stefaniak – Wiceprezydent Miasta Częstochowy
  •  pan Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz
  • pani Beata Kobyłkiewicz - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego - Oddziału w Częstochowie

Konkurs zorganizowany został przez Szkolne Centrum Turystyki Austrii przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie oraz Zarząd Oddziału Towarzystwa Polsko - Austriackiego w Częstochowie.

Finałową galę połączoną z rozdaniem nagród laureatom poprowadzili: pan Maciej Trzmiel- dyrektor ZSE w Częstochowie oraz Dorota Grzywna – Wiceprezes Oddziału Towarzystwa Polsko – Austriackiego w Częstochowie. Uroczystości towarzyszyły także efekty specjalne: fanfary na cześć każdego z laureatów oraz wjazd płonącego tortu. Głównym podkładem muzycznym finału Konkursu był najsłynniejszy walc świata i zarazem nieoficjalny hymn Austrii – walc J. Straussa (syna) ”Nad pięknym modrym Dunajem”. W części artystycznej wystąpiły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 21 w Częstochowie oraz ZSE w Częstochowie.

Opracowanie: Zarząd Oddziału TPA w Częstochowie