Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

Spektakl "Noc Trakla" - relacja

Spektakl

17 listopada 2017r. na sali w Miejskim Domu Kultury odbyła się sztuka o życiu i śmierci austriackiego poety Georga Trakla. Organizatorem wydarzenia był Konsulat Republiki Austrii w Katowicach. Przed przedstawieniem uczestnicy wysłuchali hymnów Austrii, Polski oraz Unii Eurpoejskiej. Gości przywitał Konsul Mirosław Bienioszek oraz Burmistrz Miasta Mikołowa Stanisław Piechula.

Sztuka Noc Trakla jest adaptacją wierszy austriackiego poety w przekładzie Andrzeja Lama i nawiązuje do wydarzeń z początku I wojny światowej. Spektakl przedstawia pobyt Georga Trakla w krakowskim szpitalu garnizonowym jesienią 1914 roku, czyli w pierwszych miesiącach I wojny światowej, i jego relację z doktorem psychiatrii poddającym poetę analizie. Trakl trafił do szpitala, ponieważ w trakcie służby na froncie, popadł w głęboką depresję na skutek kontaktu z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami. W trakcie tego leczenia zmarł, prawdopodobnie śmiercią samobójczą.

Dzięki sponsorom wydarzenia Quality Austria-Polska, CIS - Certification & Information Security Services, LIEBHERR, Tousek, Fabryka Materacy Janpol spektakl można było obejrzeć bezpłatnie. Po wydarzeniu zaproszeni goście wzięli udział w bankiecie przygotowanym przez Restaurację Mocca D’oro.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:

Autor zdjęć: Andrzej Fijałkowski