Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

Spotkania pożegnalne Ambasadora w Krakowie

Spotkania pożegnalne Ambasadora w Krakowie

2 sierpnia 2018 roku, Ambasador Austrii w Polsce, Dr Thomas M. Buchsbaum, którego misja w Polsce powoli zbliża się ku końcowi, zorganizował w Krakowie spotkanie pożegnalne z wojewodą Małopolskim Piotrem Ćwikiem, Wicemarszałkiem Stanisławem Sorysem oraz z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.


Ambasador podziękował zaproszonym za ścisłą i kompleksową współpracę ze wspomnianym województwem jak i z miastem, które to miejsca są blisko związane z Austrią. Oprócz ponad stuletnich stosunków, dobrych i tragicznych wspólnych doświadczeń historycznych i austriackiego wsparcia Polskiego Legionu miejsca te powiązały z Austrią również dwie wojny światowe. Zostawiły one po sobie w tym regionie zarówno setki cmentarzy wojennych jak i wiele miejsc pamięci narodowosocjalistycznego terroru, który dla tysięcy Austriaków i Austriaczek oznaczał gwałtowny koniec ich życia. Polska dba o wszystkie te miejsca wyjątkowo dobrze, Austria natomiast aktywnie wspiera ją zarówno finansowo jak i merytorycznie. Dzisiejsze stosunki charakteryzują się wieloma wzajemnymi wizytami na wysokim szczeblu, zarówno w kontekście politycznym jak i ekonomicznym. W ciągu ostatnich 4 lat odwiedziło województwo Małopolskie wielu austriackich polityków wysokiego szczebla, w tym z Tyrolu, Burgerlandu, jak również sam burmistrz Wiednia.


Co więcej, handel z Małopolską stanowi aż 10% całkowitego handlu Austrii z Polską. W regionie znajdują się austriackie inwestycje i widoczna jest duża aktywność austriackich przedsiębiorstw. Bliska współpraca jest widoczna również na scenie kulturalnej i naukowej, która jest dodatkowo wspierana przez organizowane w całym województwie od 2015 roku Dni Austrii.
Podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków odwiedziło tysiące Austriaków wraz z sześcioma austriackimi biskupami pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiednia, Christopha Kardynała Schönborna. Miejsce pamięci w dawnym obozie Auschwitz-Birkenau również odwiedziło wiele tysięcy Austriaczek i Austriaków, wśród których był również poprzedni prezydent Austrii, Heinz Fischer, poprzedni austriacki kanclerz Werner Faymann oraz wysocy przedstawiciele Landów i parlamentu. Co roku również liczni młodzi Austriacy decydują się wziąć udział w 'March of the Living' wraz z austriacką minister Kultury, Gabriele Heinisch-Hossek czy też Sonją Hammerschmid. Ciągła współpraca austriackich wolontariuszy  w miejscach pamięci w Oświęcimiu i Krakowie przyczyniła się do zwiększenia austriackiego zaangażowania w odpowiednią, świadomą postawę względem miejsc pamięci  i ofiar terroru narodowego socjalizmu.