Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Austrii w Warszawie

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Austrii w Warszawie

 

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Austrii w Warszawie, Pana Alexander Schallenberg, w dniu 07 czerwca 2022. 

Na zdjęciu:

Minister Spraw Zagranicznych Austrii ( w środku) Alexander Schallenberg,

Ambasador Austrii w Polsce Andreas Stadler(po prawej),

Konsul Honorowy Austrii w Wojewodztwie Śląskim Mirosław Bienioszek

 

7 czerwca miała miejsce wizyta robocza federalnego ministra spraw zagranicznych Alexandra Schallenberga w Polsce. Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem austriacki minister zapewnił o pełnej solidarności Austrii z Polską i Ukrainą wobec wojny spowodowanej przez Rosję oraz podkreślił rolę Polski jako hubu dla pomocy z Zachodu. Ministrowie omówili też sprawy bilateralne oraz kwestie związane z kulturą pamięci i upamiętnieniem ofiar obozu Mauthausen-Gusen.


Podczas wizyty w Warszawie minister Alexander Schallenberg spotkał się również z dyrektorem biura ODHiR Matteo Mecaccim, z którym rozmawiał na temat Human Rights Monitoring Initiative na Ukrainie oraz o roli OBWE.


Minister Alexander Schallenberg spotkał się z obywatelkami i obywatelami Austrii mieszkającymi w Polsce oraz z konsulami honorowymi Austrii. Miał również okazję porozmawiać z przedstawicielkami ukraińskiej diaspory w Polsce i uchodźcami z Ukrainy oraz odwiedzić centrum recepcyjne, mieszczące się w budynku przekazanym przez austriackie przedsiębiorstwo budowlane Strabag. Minister spotkał się również z przedstawicielami opozycji białoruskiej.


Na zakończenie wizyty minister Alexander Schallenberg wręczył wysokie austriackie odznaczenia dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.