Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

Wjazd do Austrii - aktualizacja

Wjazd do Austrii z krajów ze stabilną sytuacją COVID-19 jest możliwy bez ograniczeń. 

Dla wszystkich osób, które wjeżdżają do Austrii z kraju uznanego za bezpieczny lub chcą przejechać tranzytem przez Austrię, możliwy jest swobodny wjazd przy spełnieniu następujących warunków: mają miejsce zamieszkania w Austrii lub jednym z krajów uznanych za bezpieczne oraz 10 dni przed wjazdem przebywały wyłącznie na terenie tych krajów. (Uwaga: podczas podróży w obszarze Schengen należy mieć ze sobą dokument podróżny!).

Tranzyt przez Austrię najkrótszą możliwą drogą bez zatrzymywania się jest zasadniczo – od początku pandemii koronawirusa – możliwy bez ograniczeń. W przypadku tranzytu podczas powrotu z kraju podwyższonego ryzyka (np. Chorwacji) należy wypełnić oświadczenie.  

Przy wjeździe spoza obszaru UE/Schengen obowiązuje konieczność przedłożenia zaświadczenia o negatywnym  wyniku badania na obecność koronawirusa, wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem, i/lub 10-dniowa kwarantanna domowa. Regulacje są zróżnicowane w zależności od grupy osób lub kraju, z którego się przyjeżdża.

Od 28 września 2020 r. obowiązują dodatkowe zaostrzone przepisy dotyczące podróży z Andory, Argentyny, Bahrajnu, Kostaryki, Izraelu, Kuwejtu i Malediwów. Osoby, które wjeżdżają do Austrii z tych krajów, muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym  wyniku badania na obecność koronawirusa, wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem. Jeśli nie można przedstawić dane zaświadczenie, podróżni muszą natychmiast poddać się kwarantannie oraz umówić się na badanie na obecność koronawirusa w ciągu 48 godzin.  Ponadto obowiązują częściowe zaostrzone przepisy dotyczące podróży z regionów Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i Île-de-France we Francji (łącznie ze stolicą - Paryżem), regionu Pragi (Czechy) oraz regionów Lizbony i Norte Region (Portugalia).

Uwaga! Od 25 października 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady bezpieczeństwa w Austrii, m.in. ograniczenia w otwarciu punktów gastronomicznych, ograniczenia w liczbie osób podczas zgromadzeń, obowiązek noszenia w przestrzeni publicznej maseczek, zakrywających szczelnie nos i usta (przyłbice nie spełniają tego kryterium). 

Dalsze informacje oraz aktualne rozporządzenia są dostępne na stronach austriackiego ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa ds. społecznych, zdrowia, opieki i ochrony konsumentów oraz ministerstwa spraw wewnętrznych.