Wybierz język:   
  • Wersja polska
  • Deutch version

Konsulat Republiki Austrii w Katowicach

Jeden z największych partnerów handlowych województwa śląskiego ze swoim reprezentantem

Jeden z największych partnerów handlowych województwa śląskiego ze swoim reprezentantem

Mirosław Bienioszek został powołany na nowego Konsula Honorowego Republiki Austrii w Katowicach. 23 sierpnia 2016r. w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego nowy konsul przyjął exequatur z rąk Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dr Thomasa Buchsbauma oraz Katarzyny Joniec Attaché Departament Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Nowa jednostka w woj. śląskim ma się przyczynić do zacieśnienia współpracy między oboma krajami. Obecnie wolumen handlowy między Austrią a  województwem śląskim wynosi 1 mld euro jest jednym z najważniejszych filarów polsko-austriackich stosunków gospodarczych.

 

Mała ambasada w najważniejszym regionie Polski

 

Konsulat pełni dziś niemal funkcję małej ambasady poza Warszawą, bowiem klasyczne zadania konsularne, takie jak pomoc obywatelom czy firmom w różnorakich problemach, często ustępują miejsca sprawom takim, jak przekazywanie informacji czy organizacja wydarzeń.

– powiedział Ambasador Austrii w Polsce, dr Thomas M. Buchsbaum. 

 

Śląsk jest dla Austrii bardzo ważnym regionem. W dwustronnym handlu zajmuje pierwsze miejsce spośród wszystkich polskich województw, jeśli chodzi o import towarów z Austrii, drugie natomiast pod względem eksportu. Blisko 25% austriackiego importu z Polski pochodzi ze Śląska. Austriacki eksport na Śląsk obejmuje zaś ok. 15% całkowitego austriackiego eksportu do Polski. Spośród blisko 600 oddziałów austriackich firm w Polsce ok. 100 ma swoje siedziby na Śląsku. Austria zalicza się dzięki temu – obok Niemiec, Holandii, Francji i USA – do największych zagranicznych inwestorów w regionie. To tu działają ważne austriackie przedsiębiorstwa, które w ostatnich latach zrealizowały w regionie m.in. liczne projekty budowlane. Nowe przedstawicielstwo ma wspomóc przedsiębiorców w zwiększeniu wymiany handlowej między krajami.

 

Magazyn Forbes wskazał Austrię jako jeden z siedmiu najważniejszych obszarów rozwoju startupów w Europie. Śląsk od kilku lat walczy o miano regionu, który tworzy atmosferę przyjazną rozwojowi innowacji i technologii. Dlatego jednym z moich priorytetów  będzie wpieranie w nawiązywaniu kontaktów i umacnianie doświadczeń między przedsiębiorcami i inwestorami obu państw. 

– powiedział Mirosław Bienioszek, Konsul Honorowy Republiki Austrii w Katowicach.

 

 

Kontakt dla mediów:

Michał Smagała
Sekretarz Konsula
Tel. +48 32 216 26 46
Tel. kom. 533 449 347
michal.smagala@konsulataustria-katowice.pl
http://www.konsulataustria-katowice.pl